• hem dünya hem ahiret için

    2.
    islamda hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, hemen ölecekmiş gibi ahirete çalış öğretisi vardır.

    Bu bir safsatadır. Her ikisini bir arada yapmak mümkün değildir. O yüzden Müslümanların çoğu iki­ciklidir. içten içe refahı, dünyayı, hazları ister ama zihindeki değerler onları günah sayar, öbür tarafı ister. içi dışı bir olmayan insan olurlar.
    2 ... benimhalaumudumvar
  • ahrete inanan insan

    2.
    insan tabiatına aykırıdır, insan tabiatı bu dünyaya yönelik mut­luluk ister. Dünyasını mükem­melleştirmeyen insan kim olursa olsun mutsuzdur. Dünyevi mut­luluk, başarı ve ahlakın temelidir. Dünya mutluluğunu by-pass eden herhangi bir düşünce, din, rejim, insanlığa zarar verir.
    1 ... benimhalaumudumvar
  • müslümanlar neden mutlu değil

    1.
    Müslüman ülkelerin
    (bkz: Filistin) müslüman bireylerin mutsuzluğu
    ön planda oldugu için iddia edilecek bir olgudur.

    Benim izlenim bu şekilde;
    Çünkü Müslüman dünya mut­luluğu peşinde değildir, öbür dünya mutlu­luğu peşindedir. islam’ın ön gördüğü dünya, öbür dünyaya yatırımdır, buraya geçici bakar. Dünya mutluğu ikinci plandadır, asıl mutluluk ertelenmiş mutluluktur. Bununla ilgili, “Burası öbür tarafın tarlası­dır, ne ekersen onu biçersin” gibi birçok hadis var. Bir insanın zih­ninde bu varken neden bu dünyada bu kadar başarılı olsun? Yatırımı öbür tarafadır. islam’ın Batı tipi bir medeniyet kurma ideali yoktur, ihtimali de yoktur. Batı medeniye­tinde, bilim, sanat, edebiyat, refah, neşe, şiir falan var. islam böyle bir toplum öngörmüyor. Ben de iddia ediyorum ki dünya mutluluğu olmadan başarı olmaz, dünya mut­luluğu olmadan ahlak da olmaz. Mutsuz insan ahlaklı olamaz, seve­mez. Mutsuzlar arasında dayanışma da olamaz.
    2 -3 ... benimhalaumudumvar
  • islam medeniyeti vs batı medeniyeti

    1.
    islam medeniyeti diye bir iddia söz konusuysa, o medeni­yet Batı dünyasının tanımladığı bir medeniyet olamaz, çünkü o medeniyetin unsurları daha çok öbür dünyaya yöneliktir.
    Şimdiki islam dünyasının 100 yıl öncesin­den daha iyi olduğunu mu sanı­yorsunuz, hiç iyi değil. Yüzyıl önce islam dünyası başta Osmanlı olmak üzere, galip güçler tarafın­dan paramparça edildi.

    Aradan yüz­yıl geçti, 50’ye yakın islam ülkesi var, hangisi ne yapıyor? Özellikle bu son zamanlarda tekrar dini kim­liğe, eğitimde dini kavramlara, başarılı gençlik yerine dindar genç­liğe dönüş ideali var ve bu çok yan­lış. Böyle bir gençliğin Amerika, Avrupa gençliği ile yarışabilmesi size makul geliyor mu?
    2 -1 ... benimhalaumudumvar
  • deizm

    482.
    Deizm, tüm evrenin gerisinde hareket veren bir güç olduğuna inanan bir Tanrı inancıdır. Ancak bu Tanrı insanların ilişkilerine karışmaz. Sadece ilk hareketi verir, dolayısıyla bir elçi göndermez, kut­sal kitap göndermez. Yasaklar koymaz. Bir Tanrı vardır ama sadece evrene baş­langıç hareketi veren bir kudrettir. Gençle­rin neden deizme yön­lendiğiyle ilgili ben bir araştırma yapmadım ama Batı basınında da bu tür makaleler çıkıyor. Kutsal kitap­lardaki metinlerin bilimlerle çeliştiğine inananların sayısı arttı. Batı’da, modern çağda artık geleneksel Hıris­tiyanlık inancındaki Tanrı’yı kabul eden, kiliselere giden çok az kişi kaldı.
    2 ... benimhalaumudumvar
  • gençler arasında deizmin yaygınlaşması

    1.
    Bugün Diyanetin bile kabul edip kendince sempozyumlar makaleler yayımlayarak önüne geçmeye çalıştığı durumdur.

    Ülkemizde Deizmin yaygınlaştığı bir gerçektir.

    Bunun en büyük sebebi; Sami dinlerinin kısıtlayı­cılığına, insan zihnini belli kalıp­lara sokmasına bağlıyorum. inanç devri kapandı, insanlar artık bil­giyle hareket etmek istiyorlar. inancın yerini bilgi ve sorgulama aldı".
    4 ... benimhalaumudumvar
  • deizm

    481.
    Deizm, tüm evrenin gerisinde hareket veren bir güç olduğuna inanan bir Tanrı inancıdır.

    Ayrıca Yavaş yavaş beni kendine çeken durumdur.
    2 -1 ... benimhalaumudumvar
  • seks skandalındaki sporcular atılsın kampanyası

    9.
    Tekvando dan atılıp güreşe alınmaları durumda destekleyeceğim kampanyadır. Liyakat önemli aga. Herkesi yaptığı en iyi işte degerlendirmek lazım.
    1 ... benimhalaumudumvar
  • isveçte 22 saat oruç tutulacak

    7.
    islamın saçma olduğunun delilidir. 1.400 sene önce dünyanın döndüğü, eksen eğikliği bilinmiyordu. Norveç, isveç veya Antarktika bilinmiyordu. Bugün adam uzaya çıkıyor. Jüpiter güneşin etrafını 11 yıl da dönüyor orada ramazan nasıl olacak. Hem ramazan ay eksenli bir ay. Ay ın dünyanın uydusu olduğu bile bilinmiyor o zaman. Her şey ay a göre ayarlanmış. Aslında komedi ama bunu idrak etmek örümcek kafalar için zor.

    Edit; Adam ciddi ciddi 22 saat oruç tutacak olan fitre verecek demiş. Eskimolarda para ne arasın. Arapların uydurduğu dinden de bu beklenir.
    10 -12 ... benimhalaumudumvar
  • filistine gram üzülmeyen insan

    30.
    Kudüs Filistin halkının başkentidir! Sorun kontrol yeteneğini kaybeden ABD'nin bir dengesiz tarafından yönetilmesi kadar Filistin halkının pazarlıklara kurban edilmesini sağlayan bölgedeki yandaşlarınındı! DÜNYA KAPiTALiZMiNiN iNSANLIĞI DÜŞÜRDÜĞÜ BU iÇiNDEN ÇIKILAMAZ HALi lütfen doğru idrak edelim. Arap halkı veya yöneticileri mutlaka hatalar yaptı. Ama vicdan sahibi hiçbir insan o masum insanlara bomba yağmasına acımıyorum üzülüyorum diyemez.
    2 -2 ... benimhalaumudumvar
  • hilmi cem intepe

    299.
    Şu çocuktaki hırs bende olsa aziz Sancarı asistan yapardım diye düşündüğüm şahıstır.
    2 ... benimhalaumudumvar
  • göztepe faciası

    6.
    Fenerbahçelileri heyacanlandıran sözde facia. Onu bunu Bırak Başakşehir yenerse galatasaray yenilse bile fenerbahçe rüyasında şampiyonluğu zor görür. Galatasaray ım o maçta gol yemez ve şampiyon olur.
    1 -1 ... benimhalaumudumvar
  • israil in nasıl sikertileceği sorunsalı

    7.
    Çok basit adamların kara sınırını kapat israil açlıktan geberir gider. Ama etrafındaki mısır, Ürdün, Suriye ve Lübnan tam bir orospu çocuğu olduğu için zor görünen olay.

    Denize sınırı var lakin mısır isterse israil in deniz bağlantısını keser lakin arap sıçmıkları olduğu sürece israil 500 sene yaşar.
    3 -2 ... benimhalaumudumvar
  • 2018 in ilk ramazan dayağı

    7.
    Aç Kalan vatandaşlarımızı anlamayan dinsiz imansız vatandaşların yeme olasılığı olan dayaklardır.

    Açken sen sen değilsin reklamında olduğu gibi aç insanları tahrik etmeyin komünist deist ateist ler sizi.

    Ben Erzurum diyorum.
    4 -2 ... benimhalaumudumvar
  • gün geçtikçe azalan şeyler

    237.
    Karıncalardır. Yıllardır görmem çocukken hava ısındı mı Kanatlı karıncalar uçar dişiler yemek toplardı. Bildiğin karayolu gibi yolları olurdu. Hep onlara suya düşmesinler diye köprü vs. yapmışımdır. Her metre karede bir yuva bulunuldu. Sarısı, karası, büyüğü , küçüğü vs canlarım benim neredesiniz?
    3 ... benimhalaumudumvar
  • tsk kudüs e gidebilir diye kuduran kamalcı

    5.
    Bonzai içmiş akp li rüyası. Ulan önce bir haritaya bak öyle konuş.
    5 ... benimhalaumudumvar
  • en gıcık olunan türkçe kelime

    29.
    Yani, gerçekten, galiba vs.
    1 ... benimhalaumudumvar
  • bilerek ölüme gitmenin aptallık olması

    1.
    Filistinlilerin şu an ki durumudur. Ataların o toprakları satmamış olsaydı. Bu gün şu durumda olmayacaktın. Insan bir düşünür çöle kurulan israil nasıl tarım yapar haline geldi adamlar tohum satıyor tüm dünyaya. Sen daha Mehdi bekle Filistinli kardeşim. Seni kimse kurtaramaz.
    1 -1 ... benimhalaumudumvar
  • bir kadını etkilemenin yolları

    44.
    Adam olmak değildir bu kesin. Kısaca onun istediği gibi olun.
    2 ... benimhalaumudumvar
  • akhisar belediye gençlik ve spor kulübü

    225.
    Düşerse Kayseri Erciyesspor dan sonra avrupa ligine alt ligten katılacak 2. Türk takımı olacak.
    2 ... benimhalaumudumvar
  • yeni şeyler getiriyorum