• 6 şubat 2021 fenerbahçe galatasaray maçı

  .
  Bir galatasaraylı olarak , fenerbahçe'ye basarlar diyorum.

  Maç sonu editi: bastık yine ehehhehe
  9 -7 ... salavat getir pezevenk
 • dindarların sömürüldüğünün farkında olmaması

  .
  dindarların büyük bir bölümü mazoşisttir. Sömürülmek onlar için zevktir.
  2 -1 ... edgy laik boi
 • 22 aralık 2020 galatasaray göztepe maçı

  .
  Fenerlilere başlığını açtırdığına göre büyük takımın maçının başlığıdır.

  Edit: fb nin birebir maç başlıklarını genelde fenerliler açıyor veya lig fikstürü belli olunca işsizin biri en büyüğün ve diğer kanatlıların maçlarının başlıklarını açıyor. Ama taşak geçme amaçlı başlıkları rakipler de açıyor tabi ki onlar sayılmaz.
  6 -3 ... oberst
 • orijinal kuran ın kayıp olması

  .
  işte sorunda burada yani kufi kuran'da başlıyor. önceki 18 yılda istemeden de olsa değiştirilmiş olma ihtimali var. ayrıca kufi kuran'ın harekelerinde de okunuştan kaynaklı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

  şimdi burada iki temel sorun var bunlardan biri hz.muhammed döneminde çeşitli malzemeler yazdırılsa da kuran'ın kitaplaşmaması sorunu maalesef bulunmaktadır. burada hafızlar devreye giriyor ama sonuçta bu kişiler insan olduğunu göre mutlaka istemeden de olsa hata yapacaklardır. ayrıca kasıtlı yanlış eklemeler de kolayca eklenebilir çünkü iki yalancı şahitten daha kolay ne bulunur ki!

  ikinci sorun ise hz. osman döneminden önce nüsha bulunması. (şu ana kadar) bulunan nüshalarında okunmasında sıkıntıların ortaya çıkması.(yazı stilinden dolayı farklı anlamlara gelebiliyor.)

  bu kadar olumsuzluğa rağmen kuran'ın incil'den ciddi bir avantajı bulunuyor o da sadece 18 yıl sonra tamamen kitaplaşması durumu.(resmi olarak) incil ise neredeyse 300 yıl geçtikten sonra resmi bir şekilde yazıya alınıyor.

  (şahsi görüşüm başlıyor...)

  bir müslüman olarak beni açıkçası pek de ilgilendirmeyen bir durumdur. çünkü allah'ın tekliğine ve hz.muhammed peygamberliğine inandıktan sonra müslüman olmuyor muyuz?

  ekleme: kuran'daki miras hesabındaki sorunu da sahabe kaynaklı bir hata olarak da düşünebiliriz. bir müslümana göre bu durum dezavantajdan çok avantajdır. bu sayede kuran'a sonradan eklenmiş çeşitli hatalar akli ölçüler nezdinde düzenlenebilir.
  3 -1 ... nickinibilmeyenadam1
 • ahmet necdet sezer

  .
  güzelim memleketimin başına gelmiş en güzel şeylerden biridir.

  tabi size dürüst adam lazım değil.
  size sizin paralarınızı har vurup harman savuracak, yandaşına peşkeş çekecek adam lazım.

  bu adam 7 sene cumhurbaşkanlığı yaptı.
  ahmet necdet sezer'in çocuklarının isimlerini bilen var mı?

  ama şu anki cumhurbaşkanının 7 sülalesinin ismi herkesin dilinde.

  yahu adam çocuğuna düğün yaptı, düğünde kullanılan su ve elektrik bedellerini cebinden ödedi.
  cumhurbaşkanlığına ayrılan ödeneği arttırdı, hazineye iade etti.

  şimdikilere ödenek yetmiyor sene içinde 3 defa ek ödenek çıkarıyor.

  siz hakikaten adam olmazsınız. sizler ahmet necdet sezer'i haketmiyordunuz ve şu an tam da hakettiğiniz kişiler tarafından yönetiliyorsunuz işte...

  *************************
  (bkz: #44113230)'deki akite cevaben edit:

  --- spoiler ---
  7 sene kadar cumhurbaşkanlığı makamını meşgul eden şahıs. geçen 7 senede ülkeye herhangi bir katkısı olmamıştır.
  --- spoiler ---

  o dönem cumhurbaşkanlığı makamının icracı bir makam olmadığını bilmeyen cahillerin "icraati olmamıştır" diyerek eleştirdiği adam gibi adam...

  icraati olmuş mu olmamış mı git tayyibe sor istersen.

  2002-2007 yılları arasında tsk'daki fetöcülerin temizlenmesine sebep olan adam ahmet necdet sezer'dir.
  tsk'dan temizlenen bu mikropların hepsine tayyip erdoğan başbakan olarak şerh düşmüş ve göreve iade edilmelerinin önünü açmıştır.
  ahmet necdet sezer'in şutladığı, ama tayyip erdoğan sayesinde tekrar orduya dönen bu fethullahın piçleri 15 temmuz'da darbe yapmaya kalkmışlardı ne çabuk unuttunuz müptezeller?

  ayrıca, 2003-2007 yılları arasında ahmet necdet sezer'in veto ettiği yasa değişiklikleri ve kanun taslakları olmasaydı, günümüzde yaşadığımız şeyleri 10 sene önce yaşardık ve şu an bir cumhuriyetimiz olmayabilirdi.

  al sana icraat...
  daha sayayım mı ulan???
  18 -11 ... tengir budun
 • 1 bulgaristan levası nın 5 tl olması

  .
  1 bulgaristan levası nın 5 tl olması

  Bulgaristan'ın para birimi olan Leva, Türk lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bulgar Levası 5 liraya dayanınca, komşu ülke vatandaşları Edirne'ye akın etti. Sosyete pazarında adım atılacak yer kalmazken, şehrin hemen hemen noktasında Bulgar plakalı araçlar adeta şehri istila etti.

  https://www.haberturk.com...rlar-sinir-kenti-edirneye
  5 ... traveler of secret moments
 • yazarların dinden kopuşu nasıl oldu

  .
  Çok gençken Müslümansam dine göre yaşamalıyım diye düşünüp camiye namaz kılmaya gittim birkaç sefer baktım herkesin suratı bir karış, selam veriyorsun yarım alıyorlar. Zerre tat anlamamıştım namazdan ibadetten sorgulamaya başladım. Okulda mescite gitmeye başladım, Müslüman kimliğini ortaya koyarak gezen insanlara bakıyordum şuncular buncular falan vardı, sen gelince susuyorlar bir köşede fısır fısır. Sonradan biri söyledi önceden namaz kılmayıp birden mescite falan gitmeye başlayınca sivil polis bu falan diye panik olmuşlar. Polis bile olsam yanlış birşey yapmayan niye panik olsun ki? Bazı şeyler o zamanlardan belliydi ama insanlar bizi geç anladı..

  internetten videolar izliyorum Cübbeliye bakıyorsun komik ama herkesi kotülüyor ticaret yapmalar falan, fetönün ne bok olduğu zaten belliydi, Nihat Hatipoğlu Adnan Oktar falan girmiyorum bile. Diyanet işleri başkanı desen yine cuma hutbeleri falan çok boş konuşmalar geliyordu. 25 yıldır şahidim her Ramazan diş fırçalama ve oruç ilişkisi çözülemedi...

  en son Caner taslaman ateistlere ayar veriyordu hem de felsefe profesörüydü ona bakınca Adnan Oktar'ın eski müridi olduğunu ve bazı sevimsiz detayları daha gördüm. Türkiye'de kalmamış galiba dedim Arapların falan videolarına baktım durum çok daha vahimdi.

  Tüm bu sorgulamalardan sonra dinden kopma noktasına geldim.

  Lakin oku Kur'an ın ilk emridir. Kuran okudum, hadis okudum, muhyiddin Arabi, Mevlana Mesnevi, yunus emre şiirleri, hacı bektaş veli sözleri çok sorgulayıcı bir gözle okuyunca hepsinin aynı şeyi söylediğini gördüm böylece hem aklım hem kalbim tatmin oldu çok şükür.

  Günümüzde her türlü olanağa sahibiz, araştırmakla ve öğrenmekle yükümlüyüz. Bunun yolu ise onu bunu dinlemekle değil okumakla ve düşünmekle gerçekleşiyor. Ben kişinin temiz bir kalple doğru yolda olmak isterse bir şekilde Allah tarafından doğru yola iletileceğine inanıyorum...
  5 -2 ... turcoman
 • azerbaycan ermenistan savaşı

  .
  Cabrail şehri işgalden kurtarıldıktan sonra Karabağ Cephesinde oluşan en son durum.

  Cabrail iran sınırı ve Güney ekseni açısından son derece önemli ve stratejik bir bölge.
  azerbaycan ermenistan savaşı
  2 -1 ... kellim kellim layenfa
 • vikipedi nin laz böreği skandalı

  .
  dedem batum doğumlu 1876 ..

  dedeleri karıştırmayayım tüm dedelerim karadenizli e-devlet kayıtlı ,neyse.)

  biraz daha açalım batum'da ki büyük ailelerden ''ustaahmetoğlu '' sülalesine dahilim...
  yani bildiğin laz'ım ,ko mohti.

  benim bildiğim laz denilen millet ki yazılanlara göre 4000 senedir güney kafkasya'da yaşıyor bugünkü acarya ve gürcistan toprakları ama lazlar deniz insanı değildir dağlı insanlardır yani köyler dağda kurulmuş bugünkü ermenistan'a yakın yerlerde. zamanla batum'a -kıyıya inmişler ms.50 civarı...

  benim sülalede onlarca yıldır hatta belki i yüzlerce yıldır müslüman ve hristiyan -ortodoks bireyler ,aileler var . mesela mikail ustaahmedov.

  anlayacağınız 4000 yıldır kafkasya 2000 yıl batum ve çevresi , acarya. buraların müslüman oluşu aslında 1750 ler falan osmanlı 1600'de giriyor (1578) yavaş yavaş müslümanlaşma başlıyor .

  rahmetli babam hacıydı ama kılıç zoru ile müslüman olmuşuz derdi ,kılıç keskin olmada gör ebeni.
  lazistan -osmanlı eyaletinin kurulması da başlıyor yeni yeni..

  işin diğer tarafı bir acayip ailemin diğer tarafından büyük büyük dedem de lazistan valisi,aslında trabzon paşa sancağı ,rize ve lazistan eyalet valisi, üç tuğlu vezir ömer paşa ..
  ben o kadar kürtleri savunurum bu dedem ilk dersim isyanını bastırmış iyi halt etmiş...

  bu arada demek ki bu büyük dedem diğer büyük dedemi zorla müslüman yapmış kılıç zoru ile ,kadere bak..

  küçük emrah filmi gibi.

  bu arada laz tarafım bence yunan'a daha yakın o zaman laz böreğinde yunan'ın da payı var hiç olmazsa yufkayı açmıştır yunanlar...
  ben yaygarayı anlamadım acarya yani lazistan'dan ses yok ama buradaki devşirme kıçı yanmış leylek gibi bağırıyor ..
  biz yunan'a böreği kaptırmayız diye ee tabi dün yazdım kürt böreğini kaptırdılar tedbir alıyorlar...
  arkadaş size ne orada lazistan var kararı o verecek .
  kimin malını kime kaptırıyorsun.

  lazlar altın post ülkesinin halkı altın postu kaçıran yunan'a veren yason-iason lazların kralının kızı kim medea ile aevgililer ,kral evliliği istemese de ''yunan '' yanos(ianos) ve laz kızı medea evlenir eee çokça çocukları olur yani lazlar yunanlar akraba olur .
  börekte iki ulusun hakkı kalır .
  buradan çıkan sonuç size halt etmek düşer..


  arkadaş her şeye maydanoz olmayın yunan ve laz akrabadır.

  not:esprili yazdım internet'te efsanenin tamamı var.
  rize'de lazların ve yunanların beraber kurduğu atina'nın ismi sonradan pazar(ilçesi) oldu.

  türkiye'de lazların toplu yaşadığı deniz kıyısı tek yerleşim yeridir.

  ha birde tulçe-tuna ağzından nogay kanım var yazmayayım göt olursun .dibin düşer yarım porsiyon.
  4 -6 ... baris hemen simdi
 • vikings

  .
  Vikingler ve Türkler arasında bağlantı olması normal hatta sardinyalılar,keltler ile de bulunabilir

  Olay şu ön hint-avrupa kavimleri ile ön-türk boyları kuzey karadeniz'de ve merkezi Asya'da karşılaşıyor o dönem ön hint-avrupa kavimlerinin dyeus adlı bir ilahı var bu ilah göklerin ilahı bu ön Hint-avrupalılar batıya doğru göç edince Hint-avrupa kültürlerini o kültürler de ilirya,hitit,antik yunan,frig, arnavut,roma ve vedik kavimlerin panteonundaki baş tanrı gün ışığı veya gök tanrısı anlamına geliyor bu dyeus yunanda kendine zeus, Roma'da deus,vediklerde dyâus,ilirler dei-patraos,palalar da tiyaz olarak zikrediyor bu ilahı

  Gelelim Türklere bu ilah da bize "tengri" olarak zuhur ediyor lakin bizde bir fark var öncelikle biz bir hint-avrupa kavmi değiliz ikincisi asya şamanizmi ile içli dışlıyız zamanla dyeus harici ilahlar Ortadoğudan yayılan semavi dinlerin,animizm ve totemizm etkisi ile diskalifiye ediliyordu sonra da şamanist soslu bir monoteist inanç sistemi haline geliyor benzer bir gelişim ise çin halk dinindeki ilah "tian" a bakabilir o da tek tanrılı iken çok tanrılı oluyor Türklerde biraz daha karışık

  işte iskandinav ve türk kültürünün benzerlikleri bundandır.
  2 ... yarim dolar
 • ak parti döneminde 136 üniversitesi açılması

  .
  Gereksizdir.

  Nasıl olsa üniversite mezunu olmadan cumhurbaşkanı olunabiliyor.

  Zaten maksat ihale olsun, inşaat olsun, osuruktan tezlerle akademik ünvan kazanan sığır yobazlara, baldızlarına, bacanaklarına kadro bulunsun.
  3 -1 ... rumeli71
 • 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

  .
  bu sene 100. yılını kutladığımız milli bayramımız...

  bu ülkenin hamurunda katkısı olan tüm çocukların, şu an okullarına gidemeyen, ama yüreği bu vatan için atan tüm evlatlarımızın ve bir zamanlar çocuk olan bizlerin bu büyük bayramı kutlu olsun...

  bu vatanın kurtulmasında askerlerimizin, kadınlarımızın, erkeklerimizin, komutanlarımızın, paşalarımızın emekleri olduğu kadar çocukların da emekleri vardı.

  bir çocuğun yetişeceği en zor ortamda yaşadılar onlar çocukluklarını...

  pek çok yokluk, yoksulluk içinde.

  kiminin babası, abisi, hatta annesi cephedeydi.
  çoğu şehit düştü, gazi oldu.

  ama çocuklar da bu vatanın kurtuluşunda en az büyükleri kadar emek verdiler...

  kazım karabekir paşa...
  ülke işgal edilmiş, doğu cephesinde elde kalan son birlikler onun komutası altında.
  milli mücadele başlıyor.

  kazım paşa tüm bunlarla uğraşırken bir ordu oluşturuyor.
  gürbüz çocuklar ordusu...
  (bkz: kazım karabekir in kurduğu gürbüzler ordusu/#37257449)
  kazım karabekir in kurduğu gürbüzler ordusu

  elindeki kısıtlı imkanlara rağmen, erzurum ve havalisindeki öksüz, yetim çocuklara sahip çıkıyor, kol kanat geriyor.
  asker yok.
  ama vatanın öksüz ve yetim evlatları çok.

  çocuklar karabekir'e diyor ki;
  "paşam, babalarımız, abilerimiz, amcalarımız yoksa, biz ne güne duruyoruz?"

  paşa ağlıyor.
  hıçkıra hıçkıra ağlıyor.
  kol kanat gerdiği, üzerine titrediği evlatlarıyla gurur duyuyor.

  ve onları da askere alıyor, orduya kaydediyor.
  cephe gerisinde her an tetikte, ihtiyaç hasıl olması durumunda vatan savunmasına hazır onlarca aslan parçasından çakı gibi müfrezeler bina ediyor.

  hatta bir kısmını da bir müfreze halinde ankara'ya götürüyor kazım paşa.
  işte kazım paşa'nın ankara'yı savunmak için götürdüğü gürbüzler ordusu müfrezesi;
  kurtuluş savaşında çocuk olmak

  ------------------------
  maraş...

  işgale direnen "kahraman" şehir.
  maraş'ta sütçü imam'ın yanında kimler vardı?
  Fındıklıoğlu ibrahim, Sait Yalçın, Kısakürekzade Şahap, Etlioğlu Ahmet Duran, Bombacı Ahmet, Şekerci Ökkeş ve Çuhadar Ali...

  hele o bombacı ahmet yok mu? o velet...
  ermeni komitacıların cephaneliklerini dinamitle bir bir havaya uçururken nasıl da eğlenirdi...

  bombacı ahmet 17 yaşında şehit oldu...

  şekerci ökkeş ise annesinin, "Henüz küçüksün, seni hemen vururlar oğlum" demesine rağmen, "Yaşım küçük ama imanım büyüktür anne. Şehit olacaksam, vatan ve millet uğrunda şehit olacağım. Ben ölmeliyim ki düşman sizlere ilişmesin..." cevabı ile milli mücadele kahramanları arasındaki yerini almıştır.

  çuhadar ali...
  o da ermenilerle girdiği çatışmada 17 yaşında şehit olmuştur.
  --------------------------------
  asker cemal...

  kuvayi milliye kuvvetleri arasında bir çocuk asker.
  cemal...
  kurtuluş savaşında çocuk olmak

  asker cemal'in kumandanı onun hakkında şunları yazmıştır;
  "Yaşı küçük olsa da erkek gibi savaşmıştır ve hemşehrilerinin takdirini hak etmiştir. Bir kez başından, bir kez de sol kalçasından olmak üzere iki kez yaralanmıştır..."
  -----------------------------------
  polatlı malıköy...

  imalat-ı harbiye tezgahları.

  sakarya meydan muharebesi'nin en çetin dönemleri...

  türk çocukları, yaşlarının küçüklüğüne bakmadan mermi üretiyorlar, bomba üretiyorlar.
  o kadar titiz ve bir o kadar da hızlı olmalılar ki, mehmetçik düşmana karşı cephanesiz kalmasın.
  23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

  onlar çocukluk yıllarında mermi ile, bomba ile oynuyorlardı.

  ---------------------------

  istiklal yolu...

  inebolu-ankara arasında türk milleti'nin kurtuluş destanının yazıldığı yol.

  o yolda bu milletin kadınları, yaşlıları, sakatları, inekleri, öküzleri bir karınca sürüsü gibi durmak, dinlenmek bilmeden günlerce, aylarca cephane taşıdılar.

  tabi ki istiklal yolu'nun en önemli unsurlarından biri çocuklardı.
  binlerce çocuk istiklal yolunda vatana katkıda bulundu.

  kimisi henüz bebekti;
  kurtuluş savaşında çocuk olmak

  onlar hiç durmadılar, hep yürüdüler.
  çünkü kemal'in askerleri mermi beklerdi...
  ----------------------------------

  avanoslu ekrem;

  1910 doğumluydu ekrem.
  avanoslu aydınoğlu ekrem.

  dumlupınar'da zafer kazanılmadan hemen önce şehit düştüğünde henüz 12 yaşındaydı...
  kurtuluş savaşında çocuk olmak
  kurtuluş savaşında çocuk olmak

  ruhları şad olsun...
  ----------------------------------

  daha pek çok örnekler verilebilir.

  bugün 23 nisan'da çocuk olanlara, genç olanlara denilecek tek şey var.

  "sen şehit oğlusun, incitme yazıktır atanı..."

  23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramımız kutlu olsun...
  49 -8 ... tengir budun
 • allaha inanmayan her türlü pisliği yapabilir savı

  .
  "Herhangi bir dine mensup olmak sizi iyi biri yapmaz. iyi insan olmak, vicdanla ilgilidir. Vicdan, insanın içindeki Tanrıdır. "

  Eğer bir tanrıya inanmak insanları kötülük yapmaktan engelliyor olsaydı; kuran kurslarında çoluk çocuğa tecavüz edilmez, şeyhler, şıhlar üfürükçü hocalar insanların inançlarını sömürüp yolunu bulmaz, din, allah, kitap diyen siyasetçiler ülkeyi soymazdı. En basitinden, Vicdanı olan biriyseniz size zararı dokunmayacak birini öldürmezsiniz, oysa bütün ibrahimi dinler kendileri gibi olmayanı öldürmeyi emrediyor.
  1 -1 ... temirata
 • e devletten verilen maske siparişinin gelmemesi

  .
  Almanya'nın seks işçisi ve pezevenklere bile kişi başı 9000 euro dağıtması ile birlikte düşünülünce daha da can sıkıcı olan rezalettir.

  Sonra Almanya bizi gısganıyor... Yav he he..
  7 -1 ... rumeli71