• tansu çiller

  412.
  Süleyman soylu bu kadının yokluğunda milliyetçi oldu. Asıl milliyetçi nasıl olunur bu kadının zamanında yaşayanlar bilir. Yunanistan a kardakta nasıl geri adım attırdı. Pkk lı leşlerden nasıl kule yaptırdı bilen bilir.
  3 -1 ... benimhalaumudumvar
 • en iyi sucuk markası

  103.
  En iyisi eğitim almış sucuktur. Fen lisesi çıkışlılar daha iyi oluyor zannımca.
  ... benimhalaumudumvar
 • istanbul da çöp dağları

  2.
  Büyükşehir Bld tarafından toplanmıştır. Şu anda o görüntüler yok. 5100 TL isteyen işçiler bir zahmet kovulsun tazminatları ödensin artık. Akp belediye yi alsa işten çıkarmasınlar diye cuma namazından selfi çekecek adamlar 3700 veya 4000 tl maaşı beğenmeyip 5100 lira istiyorlar. Kovulsun ya da onları destekleyen akp li belediyeler işe alıp 2700 TL den çalıştırsınlar.
  2 -1 ... benimhalaumudumvar
 • 58 sezonluk ligte neden 60 şampiyon var

  1.
  yıl 1955; uefa, şampiyonlar ligi'ni kurma kararı alıp turnuva oynatmaya başlıyor.

  1956-1957 sezonunda türkiye futbol federasyonu, uefa'ya 'bizi de turnuvaya al' diyor. uefa da 'şampiyonunu belirle, isim olarak gönder bana, alacağım sizi' diyor.

  türkiye'de bu zaman aralığında izmir, istanbul ve ankara'da ayrı ayrı profesyonel ligler oynanıyor. her birinden ayrı şampiyon çıkıyor.

  türkiye, 1956-57 sezonu için uefa'ya istanbul lig şampiyonu galatasaray'ın ismini veriyor. o sene galatasaray şampiyonlar ligi'ne katılmış oluyor.

  federasyon, sadece istanbul lig şampiyonunu gönderme kararı alınca izmir ve ankara lig şampiyonları buna haklı olarak itiraz ediyor.

  bunun üzerine federasyon, 57-58 sezonu için uefa'ya gidecek olan takımı belirlemek için istanbul (2)-ankara (2)-izmir (2) liglerinden gelen toplam 6 takımla federasyon kupası düzenliyor. burada şampiyon olan takım uefa'ya gidiyor. bu yıl için de beşiktaş şampiyon olduğu için o şampiyonlar ligi'ne katılmış oluyor.

  diğer yıl 58-59 sezonu içinde aynı şekilde federasyon kupasında yine beşiktaş birinci olunca o yıl şampiyonlar ligi'ne katılıyor.

  59-60 sezonuna geldiğimizde ise türkiye futbol fedarasyonu istanbul-ankara-izmir liglerini birleştirip ulusal lig formatına geçiyor. artık burada şampiyonlar olanlar direk şampiyonlar ligi'ne katılmaya başlıyor.

  ülkemizdeki şampiyonluk sayısı normalde 59-60 sezonundan itibaren başlıyor.ancak bundan önceki iki yılda üç ulusal ligin (istanbul-ankara-izmir) ortak şampiyonu (federasyon kupası) olduğunu söyleyerek kazandığı iki şampiyonluğu istiyor.

  ilk başta türkiye futbol federasyonu bu durumu kabul etmese de uefa'nın kararı ile fikrini değiştirip haklı olarak beşiktaş'a şampiyonlukları veriliyor.

  buradaki mantık o iki yılda ulusal ligler arasında oynanan turnuvada şampiyon takımın olmasıdır.
  diğer yıllarda ise istanbul-ankara-izmir ulusal liglerinde herkes ayrı şampiyon olduğu için bir takıma şampiyonluk verilemez.
  -1 ... benimhalaumudumvar
 • 27 şubat 2021 galatasaray bb erzurumspor maçı

  18.
  Galatasaray ın Muhammed Mustafa ile islamı yaydığı maç olmuştur.
  1 ... benimhalaumudumvar
 • atatürk kuran ı kerimleri toplayıp yakmış doğru mu

  11.
  Öyle bir şey yapacak olsa şimdi kimsenin kurandan haberi olmazdı. Atatürk e bu iftiraları atanların şimdi lüks evlerde, lüks arabalarda tarikatlar ve cemaatler kisvesi altında binlerce insanın sırtından emek harcamadan zengin hayatı yaşaması olayı özetliyor aslında.
  2 -1 ... benimhalaumudumvar
 • ligi puansız tamamlamak

  2.
  Amatör liglerde çokça görülen olay.

  Kosice, Fenerbahçe, Anderlecht, Rapid Vien, L.Sofya, Dinamo Kiev, Debreceni, Macabi Haifa nında şampiyonlar liginde sıfır çekmişliği vardır.
  1 ... benimhalaumudumvar
 • yeni şeyler getiriyorum